Feng-šuej v bydlení

23. února 2008 v 14:20 | Lilunka |  ...Living...
Bydlet podle Feng-šuej Necítíte se ve svém bytě dobře? Máte zdravotní problémy? Řešíte neustálý nedostatek peněz? Možná vám pomůže pár změn podle starobylého čínského vědění.

Feng shui /feng šuej/ je velmi staré učení o harmonii života, o vytvoření šťastného domu (nebo pracoviště). Jeho základním motivem je energie "čchi" - síla, která spojuje člověka se vším, co je kolem něj, celou planetou, vesmírem. Tato neuchopitelná (a neměřitelná), ale všudypřítomná energie protéká po ulicích, cestách, řekách, chodbách... A nebo neplyne, protože ji něco zastaví a to je (většinou) špatně.

Aby energie mohla proudit a pulzovat, má - podobně jako v baterii - dva póly, pozitivní a negativní, těm se ve feng shui říká jang (+, mužská, aktivní) a jin (-, ženská, pasivní) a ty by měli být v harmonii. Celý energetický systém světa pak staří čínští učenci rozdělili také na pět živlů (prvků): voda, oheň, země, kov a dřevu - ty vyzařují svůj specifický typ energie a vzájemně se podporují nebo ničí (například voda podporuje růst dřeva, ale oheň ho naopak spálí...). Vlivy okolního prostředí, světových stran, materiály, tvary, doplňky, barvy, typy zařízení.... se dají rozdělit přávě do těchto skupin a mistři fen shui jsou schopni všechny tyto věci navzájem propojit do fungujícího systému. Existuje ale také velké množství obecně platných pravidělně, která váš domov pomohou změnit tak, abyste v něm žili šťastně a spokojeně. Tady jsou některé z nich:

VSTUP DO BYTU A PŘEDSÍŇ

Říká se, že vstupní dveře jsou "ústa domu, přes které dům dýchá". Takže překážky před nimi zhoršují přítok energie. Pokud před vchodem není dostatek místa, je dobré jeho stěny alespoň natřít světlou barvou nebo zajistit, aby byla dobře osvětlené (energie tak bude lépe proudit do bytu). Velikost vstupních dveří by měla odpovídat velikosti bytu. Dveře neúměrně velké prý vyvolávají finanční potíže (peníze "jimi" více unikají), příliš malé dveře zase můžou způsobovat konflikty v rodině (energie se dostává do bytu pomaleji, může tam být "dusná" atmosféra). Nejvhodnější materiál pro vchodové dveře je dřevo nebo kov. Skleněné výplně dveří by měly být překryty látkovými žaluziemi, aby nebyly průhledné (sklo je vodní živel a tak by energie mohla snadno unikat ven). Dveře by se kvůli snadnému průchodu energie do bytu měli otevírat dovnitř a snadno - nedrhnout, neskřípat.

Pozor! Pokud jsou vchodové dveře hned u schodů nebo u výtahu (tedy místa, kde se sdružuje velké množství lidí a tím také množství různé, třeba i negativní energie), mohlo by to mít špatný vliv na zdraví rodiny. Řešením je zvýšit práh o 1-2 centimetry.

O předsíni se říká, že ukazuje náš pohled na svět. A tak by tu neměly by tu být žádné zbytečnosti dokonce ani nábytek. Měla by být dobře průchozí, světlá a čistá. V bytě proti vstupním dveřím by neměli být žádné sloupy, roh stěny (znemožňuje průchod energie), umyvadlo nebo vařič (jsou to živly, které k charakteru předsíně nepatří, energie se tu pak míchá). Pokud máme například v předsíni kuchyňský kout, je dobré jej alespoň moci oddělit závěsem či jinou zábranou.KUCHYŇ A JÍDELNA

Základem feng shui kuchyně je nějak oddělit živel ohně (sporák, varná deska...) od živlu vody (dřez, myčka, případně pračka), které se vzájemě ničí. Měly by být od sebe daleko, nejlépe na rozdílných stěnách, pokud to nejde, je dobré dát mezi ně něco z pro ně neutrálních živlů - dřeva či kovu (například hrnce).

Role sporáku v kuchyni nahrazuje dřívější "domácí krb" - je symbolem bohatstvi - a tak by měl být dobře udržován. Starý, křivý, špinavý sporák může způsobovat rodině problémy zdravotní, finanční i v jakýchkoli podnicích i záměrech. Jako živel ohně (velmi silný a aktivní typ energie) je dobré, aby nebyl umístěn u stěny, za kterou je místo pro odpočinek.

Důležitým prvkem je také lednička, ta by neměla být - protože symbolizuje blahobyt - vždy dobře zaplněná, protože prázdná lednička odvádí z domu prospěch.

Velmi důležitý je také výběr a umístění jídelního stolu. Nejvhodnějším tvarem je kruh nebo ovál a materiálem dřevo nebo kombinace dřevo+ kov. (soustředění a růst energie). Aby tam zůstávala energie, neměl by být jídelní stůl by neměl být umístěn proti vstupním dveřím - kterými může odcházet. Pokud ale nemáte jinou možnost, aspoň jej nějak oddělte (například paravánem). Židle je nejlépe umístit u stěny (pocit bezpečí) a jejich počet by měl být sudý (sudá čísla podle feng shui přinášejí štěstí).

LOŽNICE

Je to asi nejdůležitější místnost bytu a tak by měla vyvolávat pocit bezpečí a pohodlí. Přizpůsobit byste tomu měli hlavně postel. Měla by být spolehlivá, stabilní a nebýt umístěna ve volném prostoru nebo například čelem k oknu, což vyvolává pocit nejistoty (nejde-li jinak, alespoň na spaní zakrývejte okna hustými závěsy). U hlavy byste také neměli mít radiátor (živel vody - klesající energie) a z podobného důvodu by také postel neměla být u stěny. Pozor také na polohu postele nohama ke dveřím (ne nadarmo se jí říká umrlčí), která přivolává zdravotní problémy. Podobně působí také na trámy nad postelí nebo šikmé stropy (energie se od nich odráží), Do ložnice, jako jediného místa bytu, nepatří pokojové rostliny - drží se v nich opravdu velmi silná energie a bude se vám tam špatně spát. Použít můžeme výjimečně jen například vázu s růžemi nebo stejně romantické pivoňky, chceme-li povzbudit romantiku ve vztahu.Také televize, počítač, rádio... (negativní záření, ale třeba také špatné zprávy, které nám pokazí náladu a pak i spánek). Špatně energeticky působí i krabice nebo kufry na skříci či pod postelí - nemůže tam energie proudit. Do ložnice také nepatří zrcadlo - nesmí na něj být hlavně vidět z postele, feng shui tvrdí, že může přivolat zlé věci (odráží se v něm naše noční můry) a nebo přivolat nevěru - odraz v zrcadle jako možnost příchodu dalších lidí do postele (vztahu).

V ložnici nenechávejte nic, co nesouvisí se spaním, odpočinkem (či milováním). Zapomeňte hlavně na učebnice nebo pracovní prapíry či přístroje na cvičení - kříží se zcela jiné typy energie a špatně se pak spí (nebo to přivolává problémy v sexu). Vyhněte se také ostrému světlu, volte světla mírná, zacloněná (intimní energie).OBÝVACÍ POKOJ

Jeho umístění je nejlepší blízko vstupních dveří ("čerstvá" energie zvenčí). Měl by být vzdušný, čistý a ne přeplněný nábytkem. Pohovka by měla být ze dřeva, potažena bavlněnými či lněními látkami (živel dřeva přináší rozvoj bez omezení, uvolnění). Stát by měla nejlépe u stěny, tak, abychom viděli celý pokoj. Nikdy ne zády ke dveřím. Další sedací nábytek by pak měl být postaven tak, aby společně tvořili nejlépe úhel 90 stupňů. Nedoporučuje se sezení v řadě (jeden na druhého tak nevidíte a to není příjemné)! Také stolek by neměl být ve středu místnosti, ale blíž ke stěně (pocit bezpečí). Střed obýváku nechejte zcela volný, aby mohla energie lépe proudit.

Televize apod. by se měla postavit na nejhorší místo v pokoji. Co nejdál od pohovky a pokud ji nepoužíváte, vypněte ji ze zásuvky (i zapnutá v zásuvce bere energii). Ideální je umístění televize a další elektroniky do skříněk s dřevěnými dvířky, kde pak můžete zavřít. Naopak doporučují se knihy a přístroje, které umožní poslouchat hudbu (harmonizuje).

Pokud obývací pokoj slouží také jako pracovna, je nutné tyto dvě části - odpočívací a pracovní oddělit - například paravánem, závěsem a podobně, aby se jiné typy energii nekřížili a tím rušili.

KOUPELNA A WC

Koupelna a WC by měly být co nejdál od dveří (na konci proudu energie, protože ji "kradou"). Měly by mít takový rozměr, abychom se tam mohli bez problémů pohybovat, ale zároveň, aby prostor zachovával intimitu a bezpečí (ani velká ani malá). Je velmi důležité mít v ní světlé barvy (bílá, měkké pastelové tóny modré či zelené...), jasné a příjemné osvětlení, zrcadla a různé pohyblivé závěsy, zkrátka vše, co znásobuje a přivolává energii, třeba i pokojové květiny, které jsou velmi dobrým zdrojem energie. Ideálními materiály pro koupelnu jsou mramor, žula, sklo, porcelán a jiné hladké a lesklé předměty. Pokud máte v koupelně okno, nepoužívejte záclonky, ale žalužie. Když tam okno není, rozvěcujte v ní pravidelně světlo.

Koupelnu nepřecpávejte lahvičkami, kelímky, krémy a dalšími drobnostmi, které nepoužíváte pravidelně. Pozor na nepořádek! Podobně negativně působí také velké množství ručníků, koberečků apod.

Důležitou součástí koupelny je zrcadlo. Jeho velikost i umístění by mělo odpovídat tomu, aby se v něm bez problémů viděl největší i nejmenší člen domácnosti.

Pozor na WC - pravidelné splachování vody na toaletě tak prý trochu energie z bytu odnáší. Proto je nejlepším místem pro umístění WC to, kde je energie nadbytek. Někdy pomáhá pověsit z vnější strany dveří zrcadlo - energii násobí. Pozor! Dveře (i kryt po použití) WC by měli být neustále zavřené - tudy může hodně energie odtéct!
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama