Muse

19. března 2008 v 18:17 | Lilushka |  ...Stars...

Muse - Britská rocková alternativní skupina. Minulost skupiny sahá někam do roku 1996, kdy se vše začalo pomalu rýsovat. Trio o sobě dalo vědět právě v této době, během soutěže "Battle of the Bands". Vystupovali popové a funk-popové skupiny, jedna po druhé, aby dokázali svůj talent. Poté nastoupili na pódium Matt, Chris a Dom, s tehdejším názvem Rocket Baby Dolls, aby odehráli svůj první skutečný koncert. Oblečeni v černém a lehce nalíčeni, zuřívými riffy elektrizovali ovzduší a své agresivní vystoupení zkončili roztřískáním svých nástrojů. Houf mladých lidí šílí, je rozhodnuto. Rocket Baby Dolls se stávájí jedničkou na místní funkové scéně...

Ovšem kapela spolu hrála již mnohem dříve. Okolo roku 12 a 13 roku života hrál Matt s Domem v populární školní kapele. A jakmile se oba zblížili, připojil Dom Matta do své kapely, jako zpěváka, kytaristu. Nastávají odchody, návraty, sestava skupiny se neustále mění a končí příjezdem Chrise. The Gothic Plague (tehdejší jméno kapely) konečně našlo vlastní rovnováhu. Od teď se sestava neměnila.

Skupina začínala s cover verzemi hitů ze začátku 90. let. Bez velikého úspěchu. Malý zájem ale skupinu motivoval k tvorbě vlastních hitů. V časech, kdy se na špičku anglické scény vyšvyhli Oasis a Blur, se začínalo trio soustředit na kapely jako Primus, The Smashing Pumpkins, Sonic Youth, Rage Against The Machine, Nirvana... Zkrátka ty skupiny, které nejvíce ovlivnili jejich mládí. Zatímco jejich přátelé pokračovali ve studiích na univerzitě, Dom byl zaměstnán na jistém staveništi, Chris pomáhal vést obchod s kytarami a Matt pracoval jako malíř pokojů. To není zrovna přesvědčivá volba do budoucnosti, ale zanechávalo je to v určité svobodě a tak trochu se vázali jeden k druhému.

V roce 1998 se plány začaly uskutečňovat: Dennis Smith uzavřel smlouvu se skupinou; studio, které právě vidělo veliká jména jako Oasis, Robert Plant, byla jedna z výhod, které s sebou smlouva nesla. Toho roku bylo vydáno první EP "Muse" pod Sawmills (Dangerous Records), nákladem několika stovek kopií. Druhým EP "Muscle Museum" začala kapela přitahovat větší publikum. Steve Lamacq, DJ a novinář, jako první šířil jejich písně do mezinárodního rádia. Přišla nevyhnutelná reakce: NME (New Musical Express), anglický hudební týdeník, nešetřil chválou a představil talent skupiny. Současně se Smith spojil se Safta Jaffreyem, jehož společnost SJP spujuje některé významné osobnosti; dohromady založili Taste Media speciálně pro Muse. Nicméně, žádný anglický label neměl o Muse zájem, přestože jejich druhé EP zaznamenalo úspěch a jejich žívá vystoupení měla poměrně vysokou kvalitu. Strach před přicházející "odlišnou" kapelou?

Navzdory tomu se ve Spojených státech konečně jejich kariéra vymrštila nahoru; Guy Oseary, z Maverick Records, viděl v Muse vzácnou perlu, která nemůže být zanedbána. Nemohli si pak stěžovat na koncertní objížďku kolem Los Angeles, protože koncem roku 1998 podepsali smlouvu pod labelem Madonny. Taste Media pak spolupracovala s vydavateli Nadv'e pro Francii, Mushroom pro Velkou Británii, Irsko a Austrálii, a konečně s Motor/Universal pro Německo, Rakousko a východní Evropu. Rychlá posloupnost událostí, načež Jan Leckie (produkční "The Bends" od Radiohead) přizpíval k vývoji kapely. První album Muse bylo nahráno během několika týdnů ve studiech Sawmills a Rak (Londýn) : "Showbiz" vyšlo šestého září 1999 ve Francii, dvacátého v Německu a čtvrtého října ve Velké Británii. Skupina se vrátila do států a hrála s kapelami jako The Red Hot Chili Peppers, nebo The Foo Fighters. Působivý výkon na kapelu, která sotva začala pracovat na svém zviditelnění.

Rok 2000 byl pro ně rok festivalů (asi 50) a koncertních šňůr, protože úspěch alba Showbiz jim nabídl příležitost k procestování celého světa. Mezi lidmi, kteří objevili Muse se mluvilo o jejich vyzařující auře na jevišti; energie, intenzivní zážitek s jedinečným zvukem a výjimečný hlas. Thom Yorke, ke kterému byl Matt často přirovnáván, mohl pouze sedět a pozorovat...

Skupině se začlo dařit a postupem času vydala svá další alba; Origin Of Symmetry, Hullabaloo, Absolution a zatím jako poslední Black Holes And Revelations.
 


Komentáře

1 lili lili | 19. března 2008 v 18:18 | Reagovat

Tuhle skupinu miluju......:-)....a taky ten klip

2 Verdy Verdy | Web | 18. července 2008 v 14:09 | Reagovat

MILUJU JE!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama